Sklepy internetowe na abonament – wady i zalety

13 maja 2020

Czym jest sklep w model SASS?

Model SASS to sklepy internetowe na abonament. W zależności od wybranego dostawcy jest to koszt 800 – 5000zł rocznie.  W różnych pakietach cenowych dostajemy różne funkcjonalności i możemy rozpocząć sprzedaż.

Sklepy internetowe na abonament – zalety

Główną zaletą są z pewnością koszty, jeśli mamy kilka produktów które chcemy przetestować w sprzedaży wyniesie nas to w przybliżeniu 80zł miesięcznie, jak na najuboższy pakiet brzmi świetnie. Jest to idealne miejsce do przetestowania naszego produktu. Atutem jest również łatwość obsługi ze względu na okrojone funkcjonalności i rozwiązania. SASS cechują się zazwyczaj przystępnym interfejsem oraz łatwą obsługą. Do konfiguracji nie jest zwykle potrzebna znajomość programowania, potrzebujemy jedynie trochę czasu aby wszystko prawidłowo skonfigurować i poprawić estetykę wyglądu.

Sklepy internetowe na abonament – wady

Zaleta SASS okazuje się być również wadą. Płacimy za abonament a jego bardziej zaawansowane funkcjonalności znajdują się zwykle w wyższym pakiecie którego ceny są również odpowiednio wyższe. Wadą jest również to, że platformy te są zwykle zamknięte czyli nie masz możliwości dodania żadnej funkcjonalności poza tym co jest w ofercie. Jeśli jest taka możliwość, to zwykle u twórców gdzie niestety będziemy musieli przygotować się na spory koszt dodania wymaganej funkcji. Należy również pamiętać o tym, że sklep tak naprawdę nie jest naszą własnością i w razie braku płatności zostanie po prostu wyłączony. Musimy pamiętać że takiego sklepu nie będziemy mogli przenieść sklepu na inną platformę. W najlepszym przypadku będzie można przenieść jedynie produkty oraz klientów, jednak zależy to już od platformy SASS.

Dla kogo SASS?

Platforma SASS jest dla osób które chcą wypróbować swój sklep internetowy z kilkoma produktami. Jednak moim zdaniem podstawą jest tutaj zrobieniem wszystkiego samodzielnie. Zlecanie komuś z zewnątrz konfiguracji SASS a następnie opłacania abonamentu wydaje mi się błędnym podejściem. W takiej sytuacji zdecydowanie polecam stworzenie sklepu internetowego na platformie WooCommerce.

Komu odradzam platformę SASS?

Każdemu kto chce mieć większy sklep niż kilka produktów oraz chce posiadać kontrolę nad swoim sklepem. Trzeba się tutaj mocno zastanowić czy, w Twoim sklepie nie będą nigdy potrzebne żadne niestandardowe funkcjonalności. Integracja z magazynem, niestandardowe atrybuty produktów, płatności subskrypcyjne, mocno rozbudowane SEO? WooCommerce daje taką możliwość nawet gdy nie potrzebujesz tego od razu. Późniejsze przenoszenie wszystkiego z platformy SASS będzie się wiązać z zupełnie nowym budżetem na sklep bo nie będzie możliwości przeniesienia sklepu 1:1 tylko trzeba będzie go wykonać od nowa. Musimy również pamiętać o kosztach, w perspektywie czasu SASS jest rozwiązaniem droższym, ma co prawda łagodniejszy start w postaci abonamentu. Jednak w perspektywie 2-3 lat koszty będą jedynie rosnąć a przecież patrzymy na biznes w perspektywie długoterminowej.